Jak jsme přišli na svět? Od anatomie až po péči o dítě

19. 05. 2016

Na exkurzi Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice se v rámci výuky tématu „Péče o dítě“ vypravili žáci 9. třídy ze Základní školy Moravany. V pátek 6. května na fakultě absolvovali zajímavé přednášky i praktické ukázky na téma početí, antikoncepce, vývoj dítěte a péče o nemocné dítě. Vyzkoušeli nejrůznější modely a zavítali i do učeben.

Na úvod jsme se podívali na pohádku Krteček a maminka a poté diskutovali o tom, co by mělo vědět dítě již ve školce. Tématy Početí a Antikoncepce nás provedly paní Mgr. Petržílková a Mgr. Škorničková. Ty nás seznámily s tím, co už jsme částečně znali z přírodopisu. Takže pro některé to bylo „opáčko“, někteří již něco zapomněli.

Pak nastalo rozšiřování našich obzorů v oblasti anatomie, různých druhů antikoncepce, pohlavních chorob včetně tzv. kazuistiky, tedy příkladů z praxe (velmi odstrašující!). Někteří jsme se radši ani nepodívali.

Těhotenské břicho a speciální modely

Měli zde mnoho pomůcek, názornin a modelů. Vše jsme si mohli vyzkoušet, např. jak se cítí těhotná žena. Mají tam těhotenské břicho na suchý zip, které vám zvýší hmotnost asi o 10 kg. Takže pohyb s ním byl docela omezený. Další model umožňoval vyzkoušet si např. samovyšetření prsů nebo varlat proti rakovině atd. Každopádně na co jsme se chtěli zeptat, na to jsme zde našli odpověď.

Další část se přesunula na učebnu ZA10, takový polo-nemocniční pokoj. Zde nás provedla paní Mgr. Černohorská. Úvodem nám povykládala o vývoji dítěte v prvním roce života. Největší zkušenosti měl spolužák Michal, který má dvouletou sestřičku, a tak to má v čerstvé paměti. Proto zachraňoval situace, kdy se nás paní magistra na něco ptala.  Pak jsme se přesunuli do druhé části učebny, kde byly modely miminek i větších dětí, ale i dospělých. Byla zde reálná nemocniční lůžka. Vyzkoušeli jsme si např. poslouchání srdečních ozvů u plačícího dítěte, jak správně uchopit dítě, manipulaci s dítětem v autosedačce, správné držení dítěte v náručí nebo v jedné ruce a k tomu nést kufr. Dost těžký a k tomu se nám to zdálo i nebezpečný. Ale teď víme, jak na to. Měřili jsme tlak, pro děti se používá stejný přístroj, ale menší manžeta, která se navléká na ruku. Dozvěděli jsme se, jak náročná je profese záchranářů a spoustu dalších zajímavých a užitečných rad. 

žáci 9. třídy
ZŠ Moravany


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět