Poznáte padělanou bankovku? Poradíme, jak na to

11. 08. 2016

České bankovky patří mezi nejlépe chráněné bankovky na světě. Disponují velkým množstvím ochranných prvků, které rozpozná i laik bez jakéhokoliv vybavení. Přesto byly na Pardubicku v současné době zachyceny bankovky, které neměly žádný ochranný prvek. I když byly padělky vyhodnoceny jako velmi slabé, kolovaly mezi lidmi.

Odlišit falešnou bankovku od té pravé není složité. Stačí být pozorný a vědět, co na bankovkách hledat a kontrolovat. „Lidé by měli věnovat pozornost zejména opticky proměnlivým prvkům a soutiskové značce. V případě podezření pak zkontrolovat skrytý obrazec či iridiscentní pruh,“ vyjmenovává některé ochranné prvky Ing. Jiří Nožička, Ph.D., z Dopravní fakulty Jana Pernera, který se financemi i finanční gramotností dlouhodobě zabývá. „O všech těchto i dalších ochranných prvcích budu mluvit také v univerzitním Science Pointu v Olympijském parku Pardubice, tak se tam za mnou stavte,“ vyzývá přitom Nožička.

Zajděte na workshop o bankovkách

V reakci na zvýšené množství falešných bankovek, které byly prozatím zachyceny v oběhu v okolí Pardubic a které způsobily finanční újmu poškozeným především kvůli jejich neopatrnosti, se Univerzita Pardubice rozhodla do svého Science Pointu v Olympijském parku Pardubice zařadit také praktický workshop. „Návštěvníky během pár minut naučíme všechny klíčové ochranné prvky našich bankovek. Takto proškolený návštěvník pak dokáže poznat pravou bankovku během vteřiny. Workshop můžete navštívit od pondělí 15. 8. do středy 17. 8. vždy od 15:00 do 16:30,“ zve zájemce do Science Pointu Nožička. „Tuto osvětu realizuje Univerzita Pardubice již čtyři roky na svých akcích. Kdo nestihne Science Point, může přijít na Noc vědců, která se bude konat v pátek 30. září, kde bude tento workshop probíhat po celou dobu akce,“ uzavírá Nožička.

Znát ochranné prvky se vyplatí

Vydat bankovku do oběhu může pouze ČNB

Výhradní právo vydávat bankovky i mince do oběhu, včetně mincí pamětních, a řídit peněžní oběh má u nás pouze Česká národní banka, a to v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance. Ta například spravuje zásoby bankovek a mincí, stahuje z oběhu a ničí opotřebované bankovky a mince a vyměňuje poškozené peníze za nové, ale také eviduje padělané a pozměněné bankovky a mince zadržené na území České republiky.

Použité ochranné prvky lze rozdělit do skupin. Některé prvky jsou viditelné pouhým okem a jsou určeny pro nejširší veřejnost jako vodoznak, okénkový proužek s mikrotextem, barevná vlákna, soutisková značka, skrytý obrazec, proměnlivá barva, iridiscentní pruh a mikrotext. A právě ty se naučíte hledat v univerzitním workshopu v Science Pointu. Další prvky jsou zjistitelné jednoduchými pomůckami a jsou určeny pro subjekty přijímající hotovosti na přepážkách a jiných místech, umožňujících použití těchto pomůcek. Při rozpoznávání bankovek vám pomůže také bezplatná aplikace České peníze ve vašem chytrém telefonu.  

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět