Geoinformační technologie přilákaly na univerzitu opět přes stovku středoškoláků

5. 12. 2016

Každým rokem se Ústav systémového inženýrství a informatiky Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice připojuje k celosvětové akci nazvané GIS DAY. Středoškoláky při ní seznamuje s geoinformačními systémy a technologiemi, ale i s prostředím fakulty a studiem na ní.

Akce představuje a propaguje geografické informační systémy (GIS) a další geoinformační technologie. Tyto technologie hrají důležitou roli nejen ve státní správě, managementu krizových situací, ochraně přírody apod., ale také ve vzdělávacím procesu, kdy slouží jako zdroj důležitých geografických informací a nástroj pro jejich zpracování a tvorbu map. GIS DAY podporuje Fakulta ekonomicko-správní každoročně a letos se akce konala ve středu 16. listopadu.

K čemu slouží drony?

Prezentace technologie geografických informačních systémů probíhala v šedesátiminutových blocích. První část prezentace vysvětlovala základní pojmy, demonstrovala základní funkce a ukázala nejrůznější aplikace v řadě odvětví lidské činnosti. Následovala prezentace o využití dat pořízených metodami dálkového průzkumu Země, včetně ukázky dronů a popisu jejich využití na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.

S přednáškou i do Chrudimi

Účastníky přednášek byli hlavně studenti středních škol, Obchodní akademie Pardubice a Gymnázia Pardubice Mozartova, proto byla závěrečná přednáška věnována možnosti studia na Fakultě ekonomicko-správní. Všichni účastníci si z akce GIS DAY 2016 odnesli informační a reklamní materiály od firmy Esri a Univerzity Pardubice. Akce GIS DAY se letos zúčastnilo 119 studentů a 3 učitelé. V rámci GIS DAY proběhla o týden později přednáška o geoinformačních technologiích i na zeměpisném semináři na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi.

Mgr. Pavel Sedlák, Ph.D.
Ústav systémového inženýrství a informatiky FES


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět