Studenti, umíte poskytnout první pomoc? Fakulta zdravotnických studií vás to naučí

29. 01. 2016

Každý z nás se čas od času setká se situací, která ohrožuje něčí zdraví nebo dokonce život. Nemusí se vždy jednat o hromadnou dopravní nehodu na dálnici. Mnohem častěji se setkáváme s úrazy při sportu a v domácnosti. Velmi často si v těchto situacích neumíme poradit a naše zásahy nejsou úplně vždy správné.

Čas od času se k využití svých znalostí dostanu také. Naposledy to bylo u starší dámy, která omdlela u obchodního domu v centru Pardubic. Ihned byla na místě početná skupina rádců, kteří někde slyšeli, že musíme paní rychle posadit. „Výhercem“ se však stal pán, který si pamatoval, že by jí mohl zapadnout jazyk a tak ho chtěl přichytit zavíracím špendlíkem ke rtu. Médii proběhl i případ, kdy si řidič z autoškoly zapamatoval pouze „krvácení se musí zaškrtit“, a tak při dopravní nehodě stavěl krvácení přiložením pásku od kalhot na krk poraněného.

Nečinnost přihlížejících stav zraněného jen zhorší

Znalosti a dovednosti týkající se první pomoci si potřebujeme osvěžovat a být si v nich jistí. Proto jsme na Oddělení urgentní péče FZS připravili volitelný předmět Základy laické první pomoci. Pravidlo, že méně je někdy více, samozřejmě platí, ale jsou situace, ve kterých nečinnost stav raněného velmi rychle zhoršuje.

A tak jsme připravili speciální jednosemestrální volitelný předmět určený pro studenty. Během praktických cvičení se dostanou k novým doporučením pro neodkladnou resuscitaci, která vyšla v roce 2015. Zjistí, co dělat při poruše vědomí. Vyzkouší si zvládat krvácení. Naučí se, jak ošetřovat zlomeniny. Závěrem si na realisticky namaskovaných figurantech ověří komplexní zvládnutí situací ohrožujících zdraví a budou připraveni, když se opravdu u nějakého úrazu či zranění nachomýtnou.

FZS otevírá volitelný předmět první pomoci

Pokud vám není lhostejné, když je někdo ve vaší blízkosti raněný nebo dokonce ohrožen na životě a potřebuje poskytnout první pomoc, nebo zavolat záchrannou službu, přihlaste se v letním semestru akademického roku 2015/2016 do volitelného předmětu VZPP Základy laické první pomoci.

Mgr. Jan Pospíchal
Oddělení urgentní péče FZS


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět