Fakulta chemicko-technologická přivítala nejlepší mladé chemiky

8. 06. 2016

Vrcholné klání mladých chemiků o post nejlepšího mladého chemika se již počtvrté uskutečnilo v laboratořích Fakulty chemicko-technologické. Že je pro letošní rok mezi žáky devátých tříd jasně nejlepší potvrdila svým vítězstvím v celostátním finále Jana Spurná ze Základní školy Kryry na Lounsku. Soutěž si přitom přijela jednoduše užít.

Na Fakultu chemicko-technologickou se na Mezinárodní den dětí ve středu 1. června dostavilo 37 finalistů ze všech krajů republiky, aby se utkali v žákovském mistrovství. „V základních kolech soutěžilo letos téměř 12 000 žáků devátých tříd, což je číslo impozantní. Do národního kola postoupili jen ti nejtalentovanější,“ uvedl děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Petr Kalenda. „Všichni finalisté prokázali mimořádné znalosti a vědomosti, takže jsou již dnes našimi potenciálními studenty. Rádi je na fakultě za pár let přivítáme a poskytneme jim ty nejlepší podmínky k tomu, aby zde úspěšně završili své vzdělání,“ dodal profesor Kalenda.

O vítězi rozhodly body z testu i laborky

Soutěž sestávala ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Nejlépe si vedla Jana Spurná ze ZŠ Kryry, která se stala pomyslnou královnou mladých chemiků pro rok 2016. „Ještě mi pořád nedochází, že jsem vyhrála, je to pro mě obrovský šok! Já si přijela soutěž spíš užít a na finále jsem se nijak zvlášť nepřipravovala,“ svěřila se vítězka. „Chemie mě ale moc baví a věnuji se jí i ve volném čase. Po gymnáziu bych ráda zamířila na univerzitu a studovala některý z mých oblíbených oborů: chemii, medicínu nebo psychologii. Ještě nejsem rozhodnutá, čemu dám nakonec přednost,“ doplnila nejlepší mladá chemička, která převzala ceny hned od tří významných hostů.

Vítězka si odnesla hodnotné ceny

Z  rukou místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské si odnesla notebook s edukačním softwarem, od náměstka ministryně školství pro řízení sekce vzdělávání Václava Pícla převzala čestné uznání ministryně školství a děkan pořádající fakulty Petr Kalenda jí udělil příslib přiznání stipendia ve výši 48 000 Kč v prvním akademickém roce studia na FChT Univerzity Pardubice. Na druhé příčce se umístil Václav Nevyhoštěný ze ZŠ Letovice, který získal iPad, odbornou literaturu a příslib stipendia v hodnotě 24 000 Kč. Věcné ceny mu předal generální ředitel společnosti Dow Europe pro Českou a Slovenskou republiku Ivan Luciak. Jako třetí skončila Vanesa Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Ta převzala od děkana pořádající fakulty Petra Kalendy elektronickou čtečku Amazon, sadu knih s chemickou tematikou a příslib stipendia v hodnotě 24 000 Kč.

Děkan fakulty uděloval stipendia

Oceněno bylo všech 37 finalistů. Ceny jim předávali zástupci významných chemických společností, které se na podpoře soutěže podílely, představitelé státních orgánů a akademické sféry. Žáci, kteří se umístili na prvních pěti místech, získali navíc i Cenu děkana FChT UPa – příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 tisíc Kč. A protože za úspěchy nejlepších žáků stojí do značné míry jejich učitelé, uznání se dočkali i pedagogové, jejichž svěřenci obsadili první tři pozice. Jaroslava Suchomelová ze ZŠ Kryry, Hana Nečasová ze ZŠ Letovice a Dagmar Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou si kromě čestného uznání odnesly také dárkový set delikátních pochutin.

Finalisté okusili život vysokoškoláka

Finálový den ale neproběhl jen v soutěžním duchu, nabídl také pestrý zábavný program. O ten se postaral bublinář Matěj Kodeš a jeho poutavá bubble show, po níž následoval praktický workshop. Pořádající fakulta pozvala rodiče a učitele finalistů na exkurzi, předvedla hostům ukázky efektních pokusů a umožnila soutěžícím i jejich doprovodu přespat na univerzitních kolejích nebo poobědvat v menze. Finalisté si tak mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak se žije vysokoškolským studentům.

Více informací k soutěži Hledáme nejlepšího mladého chemika i fotogalerii žákovského mistrovství v chemii naleznete www.mladychemikcr.cz.

Ing. Iva Ulbrichová, CSc.
Fakulta chemicko-technologická UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět