Cestu na předporodní kurzy nachází stále více budoucích maminek

17. 03. 2016

Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice úspěšně pokračuje v pořádání kurzů předporodní přípravy pro těhotné ženy. Ve spolupráci s porodními asistentkami a laktačními poradkyněmi se na jejich organizaci se podílejí také studentky 3. ročníku oboru Porodní asistentka. Učí maminky nejen zacházet s novorozencem, ale i zmírnit obavy z porodu a role matky.

V rámci čtyř lekcí ženy získají informace týkající se těhotenství a nejčastějších problémů spojených s tímto obdobím, dále informace o jednotlivých dobách porodních a jak během nich například relaxovat, správně dýchat a tlačit. Součástí této lekce je i prohlídka porodních sálů Pardubické nemocnice. Dvě lekce jsou zaměřeny na péči o novorozence, kdy se ženy a jejich partneři učí hygienickou péči o novorozence, jak s ním správně a bezpečně manipulovat a jak v případě potřeby poskytnout první pomoc. Jelikož poporodní období není jen ve znamení péče o novorozence, je v rámci jedné lekce pozornost věnována i problematice kojení, péči o prsa a kojícím pomůckám. Ženy si mohou na modelech vyzkoušet odstříkávání mléka z prsů, a to jak manuální, tak pomocí odsávaček.

Praktické ukázky na modelech

Na Fakultě zdravotnických studií máme k dispozici velké množství modelů a pomůcek, které výborně simulují praxi. Máme modely novorozenců o váze 3 500 gramů, vaničky, koupací kyblík, přebalovací podložky, sadu pomůcek pro odstříkávání mléka, simulátor pro odstříkávání. Pokud mají účastníci kurzů zájem, můžeme jim také nabídnout informace o metodě babymasáží, které jsou vhodné pro celkovou relaxaci miminka, ale často se užívají i při bolestech bříška novorozence a kojence. Stále častěji se ženy dotazují na techniku šátkování. Tuto techniku si ženy mohou vyzkoušet přímo na sobě s šátky různých materiálů a velikostí.

Účastnice chválí informace o screeningových vyšetřeních

Kurzy na fakultě běží již druhým rokem a těší se stále větší oblíbenosti mezi nastávajícími matkami. Ženy, které absolvovaly tento kurz, chválí informace o screeningových vyšetřeních, které se provádí na novorozeneckém oddělení Pardubické nemocnice. Tyto screeningy jsou specifické v tom, že ne ve všech porodnicích se provádí, jelikož ze zákona nejsou povinné. Některé účastnice pochvalují i informace o používání EPINO balónku a masáži hráze jako prevenci porodního poranění a uvádí, že o této metodě před absolvováním kurzu neslyšely.

Jedním z cílů kurzů předporodní přípravy je také zmírnit strach a obavy žen z porodu a nastávající role matky. My se v našich kurzech snažíme budoucí matky objektivně informovat o možných situacích, které mohou nastat před porodem, během porodu a v poporodním období, říkáme jim obvyklý postup například během jednotlivých dob porodních, informujeme je o možnosti hydroanalgezie během první doby porodní. Jak ale samy ženy uvádí, jsou sice na tuto fázi dobře teoreticky připraveny, ale obavy stejně pociťují.

Další kurzy v dubnu a květnu

V tomto akademickém roce se kurz bude konat ještě v dubnu a květnu a zájemkyně se mohou přihlásit na e-mailu prednaskytehotenstvi@upce.cz nebo na telefonním čísle 739461207. Cena jedné lekce je 200 Kč a pokud si s sebou žena chce vzít doprovod, samozřejmě může a tato osoba neplatí. Délka jedné lekce je přibližně 2 hodiny.

První dvě lekce se konají v knihovně Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice, další dvě na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice v Černé za Bory. Začátek lekcí je v 17 hodin.

Mgr. Zuzana Škorničková
Oddělení porodní asistence FZS


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět