Islámský stát a Evropa. K dalšímu kulatému stolu opět zasedli uznávaní odborníci

20. 03. 2017

V úterý 14. března se na Univerzitě Pardubice konal další kulatý stůl, tentokrát s názvem Islámský stát a Evropa, který pořádala Katedra religionistiky Fakulty filozofické ve spolupráci s Europe Direct Pardubice. Ke kulatému stolu usedli uznávaní odborníci Daniel Křížek, Hassan Ezzedine a Josef Kraus. Odpolednem provázela moderátorka Drahomíra Bačkorová z Českého rozhlasu Pardubice a besedu si nenechala ujít více než stovka lidí.

Arabista Daniel Křížek začal debatu objasněním pojmů, které jsou široké veřejnosti někdy neznámé. Přednesl, že navzdory veškeré mediální popularitě je Daeš stále zločineckou organizací, která si svými projevy nezadá např. se Saudskou Arábií, kde jsou kvůli západním zájmům tyto „výstřelky“ tolerovány. Nejvíce užívané pojmy v médiích v souvislosti s terorismem jsou v současné době ISIL, ISIS, DAEŠ a IS. Víme ovšem, co znamenají? Všechny tyto zkratky označují Islámský stát. Každá je ale přece něčím rozdílná. ISIL označuje Islámský stát v Iráku a Levantě. ISIS poté označuje Islámský stát v Iráku a Sýrii a v neposlední řadě zkratka DAEŠ vznikla z arabského ad-Dawla al-ʾIslámíja (samotní přívrženci hnutí ji nemají v oblibě, jelikož má připomínat jiná arabská slova s pejorativním nádechem).

S pasem uprchlíka je cesta do Evropy snazší

Dalším diskutujícím byl Hassan Ezzedine, novinář na volné noze a komentátor pro několik arabských médií. Široké veřejnosti je znám především jako novinář, který se štábem ČT v roce 2015 točil film Uprchlíci (režie Tomáš Kratochvíl). Hassan Ezzedine díky svému zázemí celou diskusi u kulatého stolu přenesl do praxe, ve které na různých příkladech popisoval praktiky bojovníků Daeš. Popisoval, jak jednoduché je získat pasy a vydávat se za uprchlíky mířící do Evropy. V kontextu evropské diskuze, zda uprchlíky přijímat, či nikoliv, poukázal na fakt, že Evropa nemá vlastně odborníky, kteří by byli na základě např. jazykového dialektu vůbec schopni identifikovat, odkud daný člověk pochází. Publikum nakonec velmi zaujal popisem, jak Daeš získává své „bojovníky“. Mluvil o roli sociálních sítí v náboru nových bojovníků a v další komunikaci týkající se především teroristických útoků. Jako příklad uvedl muže, který chtěl spáchat sebevražedný atentát v Libanonu, byl však zneškodněn dříve, než to dokázal. V jeho výpovědi zaznělo, že přes sociální sítě vyjádřil sympatie s hnutím IS a taktéž přes sociální sítě byl poslán k útoku, aniž by došlo k osobnímu kontaktu mezi ním a zástupcem IS.

Pohled bezpečnostního analytika

Nakonec vystoupil bezpečnostní analytik Josef Kraus, který působí na Katedře politologie na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho příspěvek byl zaměřen především na bezpečnostní hrozby vyplývající z případného zhroucení Islámského státu a přelévání bojovníků do jiných oblastí. Publiku poté přiblížil problematiku geopolitických vztahů Blízkého východu, kde jsou významnými hráči bojujícími o sféry vlivu nejen Amerika a Rusko, nýbrž i Turecko, Írán a Saudská Arábie. Stručně představil zájmy, které zmíněné mocnosti v rámci regionu sledují, a poté zmínil různé scénáře řešení konfliktu v Sýrii s praktickými důsledky. To vše doplnil otázkami, na které zatím nejsou odpovědi. Co bude se všemi těmi lidmi, až skončí IS? Kam půjdou?

A kdy skončí terorismus?

Na konci všech přednášek bylo možné vznést otázku z publika. Zazněla pouze jedna, ale velmi logická. Kdy skončí terorismus? Na tuto otázku odpověděl arabista Daniel Křížek slovy: „Až vyjde z módy…“ Dále také řekl, že mocnosti, které se v tomto boji angažují, musí nejdříve nabídnout alternativu vůči IS i dalším podobným skupinám.

Z kulatého stolu tak odcházíme informovanější v problematice islámu, Islámského státu, terorismu a spojitosti těchto témat s Evropou, ale stále jsou v nás otázky, které zůstaly nezodpovězeny. A nějakou dobu pravděpodobně nezodpovězené zůstanou. Je však velmi důležité se tématy, se kterými se denně potkáváme, zabývat.

Pro zájemce, kteří se do Auly Arnošta z Pardubic na kulatý stůl Islámský stát a Evropa nemohli osobně dostavit, je audiovizuální záznam zprostředkován na YouTube kanálu Univerzity Pardubice.

Klára Voralová
studentka oboru Religionistika Fakulty filozofické UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět