Historička Marie Macková získala cenu za svou detektivku

5. 01. 2017

Několik let působí v Ústavu historických věd Fakulty filozofické. Z jejího pera pochází řada úspěšných odborných knih s tematikou 19. století, které se jí stalo osudným. Nyní si historička Marie Macková připsala další úspěch. V literární soutěži získala ocenění za svou beletristickou tvorbu. Uspěla se svou historickou detektivkou.

Její kniha s názvem Příběh vzácné tabatěrky získala druhé místo ve čtvrtém ročníku literární soutěže Brněnský dukát, kterou pořádá nakladatelství MOBA. „Přiznávám, že na začátku byla zvědavost. Zkusit, jestli jsem schopná vytvořit příběh, který zaujme a přitom zůstane věrný reáliím doby, kterou zkoumám,“ popisuje své rozhodnutí přihlásit detektivku do soutěže docentka Marie Macková z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. „Ocenění v humanitních vědách – a týká se to i literatury – je vždy společenská dohoda, na kterou jsou ochotni přistoupit ti, kdo rozhodují, nebo alespoň jejich většina. Potěšilo mne právě pro onu dohodu. Ale cíl to není: jenom něco, co lemuje cestu,“ poznamenává historička.

Tabatěrka jako indicie

Děj jejího historického krimi románu zavede čtenáře do druhé poloviny 19. století do Králík, kde na klid a pořádek občanů městečka dohlíželi nejenom četníci, ale i finanční stráž v čele s komisařem Eduardem Plischkem, která vedla boj proti pašerákům všeho druhu. Chod jinak poměrně poklidného městečka však naruší hned dvě nečekané události – protizákonně přepravovaný střelný prach a vražda mladé ženy. A čtenáři tak postupně zjistí, jakou roli v celém případě sehraje jeden malý zlatý plíšek. Nebo snad Plischek?

Stejná postava se přitom dostala i do chystaného pokračování. Na konci února spatří světlo světa i druhá detektivka nazvaná Příběh staré šperkovnice. Tentokrát bude hlavní hrdina vyšetřovat smrt muže, prostého zednického pomocníka, který zemřel za tajemných okolností po požáru kláštera a poutního kostela v Králíkách. Důležitou úlohu sehraje právě šperkovnice, která ukrývá rozpůlené zlaté srdce, jež bývalo vzácným talismanem.

O autorce

Autorka v historických krimi knihách využila své odborné zaměření na historii i zákoníky a zákony, které skutečně v habsburské monarchii byly vydány. Docentka Marie Macková se totiž zabývá studiem dějin správy, regionálními dějinami i církevními dějinami především v dlouhém 19. století. Kromě toho se věnuje regionálním dějinám severovýchodních Čech, dějinám Němců v Čechách a dokumentuje i dějiny tabákového průmyslu v českých zemích devatenáctého století.

A co historičku, archivářku a pedagožku Ústavu historických věd přivedlo k historické detektivce? „Detektivky sama ráda čtu, dobře napsaná je dokonalou pohádkou pro dospělé. Varianta žánru, historická detektivka či historický krimi-román, mi umožnila vyprávět i takové příběhy, pro které v odborné práci, na rozdíl od beletrie, většinou není místo – třeba proto, že z nich zbyla přílišná torza. Žili je lidičky, které smetl čas. Ale přitom: postavu ‚geniálního detektiva‛ je nutné vždycky dopsat. Taková se nikde v reálu nevyskytuje. Kdo by odolal?“ říká Marie Macková.

Chystá se pokračování?

„V současné době, zdá se, patří k dobrému tónu literární tvorby psát alespoň trilogie. Ovšem plány do budoucna je lépe zjevovat, až když jsou reálné. Závěrečné práce momentálně probíhají na odborné knize, která byla zařazena do edičního plánu Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a bude se týkat finanční stráže v Čechách mezi léty 1842 – 1918. Do té ale komisař Plischek opravdu nepatří,“ doplňuje autorka.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět