Noc vědců 2017 byla ve znamení pohybu. Testovala se věda z různých úhlů

11. 10. 2017

Již popáté se otevřely univerzitní brány všem zájemcům bez rozdílu věku při Noci vědců. Desítky vědeckých stanovišť vyrostly nejen v univerzitním kampusu ve Studentské ulici, ale také ve Výukovém a výzkumném centru v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera v Technologickém areálu univerzity v Doubravicích. I v deštivém počasí našlo cestu na univerzitu během prvního říjnového pátku více jak tisíc návštěvníků.

Celorepublikovým tématem letošního ročníku byla MOBILITA, a tak naše týmy ze šesti fakult Univerzity Pardubice čítající dohromady neuvěřitelných 170 vědkyň a vědců, studentek a studentů a dalších organizátorů a všech našich partnerů akce. Společně připravili pro zvídavé návštěvníky na padesát vědeckých zastávek. A že se bylo na co koukat a na co se ptát.

Vědecká jízda plná zajímavostí

Malí i velcí se tak například dozvěděli, jak se pohybuje člověk, nebo na jaké mikroorganismy narážíme doma i při cestách. Jak poskytnout první pomoc při nehodě, jak volat správně na záchranku či co doma rozhodně nehasit vodou ukázali jak budoucí záchranáři, tak dobrovolní hasiči. Protáhnout těla si mohli všichni na překážkové dráze a za odměnu se pak nasytit netradičními produkty molekulární kuchyně. Fronty se celý večer tvořily před laserovou prolézačkou i u hry, která přenesla návštěvníky do virtuální reality. Lákavé bylo i setkání s Krtkem, který byl až ve vesmíru a chystá se na další misi, povídaní o radioaktivitě a kosmickém záření, které nás provází například při cestování letadlem, nebo princip radiolokace. Univerzitní chodby se naplnily roboty, nejrůznějšími systémy, ale i řadou modelů. Návštěvníci si mohli vyzkoušet také to, jaké to je být handicapovaný a jak pohybem vyjádřit emoce. K vyzkoušení byla řada experimentů a pokusů a naši demonstrátoři tak měli plné ruce práce až do 22 hodin, kdy Noc vědců skončila.

Živo bylo i na stanovištích v nedalekých Doubravicích

Dopravní hřiště i s železničním přejezdem, přes který jezdilo experimentální vozítko Dopravní fakulty Jana Pernera a kde si mohly děti vyzkoušet, jak dát přednost vlaku, bylo v Doubravicích v obležení i za nepřízně počasí. Tahákem byly také prohlídky nedávno otevřených dopravních laboratoří, kde návštěvníci zjistili, jak se staví mosty, kdy se může auto převrátit, jak funguje tachometr a spoustu dalších zajímavých i užitečných poznatků.

Ve znamení pohybu byly i kreativní koutky na obou místech konání. Děti si odnášely vlastnoručně vyrobený létací talíř, parkovací hodiny nebo obrázky, které kreslily pomocí mobilních robůtků.  

Fotky z Noci vědců 2017 jsou na našem facebooku. Najdete se? Označte se!

Mgr. Lenka Čermáková
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět