Kvůli finále Hackathon BBC micro:bit se soutěžící sjeli na Fakultu elektrotechniky a informatiky

26. 02. 2018

Na půdě Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice se na konci ledna konalo finále historicky prvního ročníku soutěže mladých programátorů Hackathon BBC micro:bit. Tato soutěž je součástí projektu Lajkni.me agentury CzechInvest, jehož cílem je motivovat děti ke studiu IT oborů. A tak se do prostor naší fakulty opět podívalo téměř třicet možná jejích budoucích studentů.

Na počátku bylo pět středních škol, na kterých bylo z řad studentstva nominováno 50 studentů, kteří se převtělili do rolí lektorů a mentorů. Tito studenti následně na 27 spádových základních školách začali své zvídavé mladší spolužáky učit pracovat s platformou BBC micro:bit.

Středoškoláci nadchli více než tři stovky žáků

Výsledkem snažení bylo 309 žáků základních škol, kteří se s nadšením projektu zúčastnili a celkem odučených“ neuvěřitelných 3 500 žáko-hodin plných programování.

Na každé zapojené základní škole následně proběhlo školní výběrové kolo spočívající v postavení a naprogramování funkčního autíčka na dálkové ovládání. Do regionálního kola poté vždy postoupila pětice těch nejlepších.

Regionální kolo soutěže spočívalo v dalším softwarovém vylepšení původního projektu autíčka, takže kdo neměl základní typ, nemohl dále soutěžit,“ doplnil detaily celého projektu Ing. Jiří Formánek, ředitel soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA a hlavní organizátor soutěže.

Z jednotlivých regionálních kol do ústředního finále pak postoupila taktéž vždy pětice těch nejlepších.

Na finále do Pardubic na FEIku

V prostorách Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice se ve finále na konci ledna sešlo pětadvacet mladých talentů ze základních škol z Prahy, Jihomoravského, Plzeňského, Olomouckého a Pardubického kraje. Na mladé programátory čekal časový limit 2,5 hodiny, ve kterém se museli žáci co nejlépe vypořádat s několika výzvami, například museli naprogramovat hrací kostku, která automaticky odešle data o hozené hodnotě.

Odborná porota, která se skládala ze čtyř studentů Střední školy informatiky a ekonomie DELTA, následně vybrala ty nejlepší z nejlepších.

A kdo se stal vítězem?

Odměny pro ty nejlepší byly více než lákavé: 1. místo bylo odměněno notebookem, 2. místo monitorem s velkou úhlopříčkou a 3. místo pak setem bezdrátové klávesnice a myši.

Stupně vítězů obsadili tito žáci:

1. Jiří Sedlák, ZŠ Lutín, region Olomouc,

2. Filip Gajdušek, ZŠ Roztoky, region Praha,

3. David Šimek, ZŠ a MŠ Všeruby, region Plzeň.

Nicméně je nutné zmínit, že vítězem se stal každý, kdo se soutěže i v prvních kolech zúčastnil.  Na českém trhu práce aktuálně chybí desítky tisíc IT specialistů. Tato a podobné soutěže motivují mladou generaci ke studiu informačních technologií, které jim může do budoucna přinést kvalitní a dobře ohodnocené profesní uplatnění,“ doplňuje Tomáš Vlasák, ředitel pardubické kanceláře agentury CzechInvest, která celou soutěž spolupořádala.

Ing. Renata Dvořáková
Fakulta elektrotechniky a informatiky UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět