Programování není jen pro kluky. Důkazem je první Letní škola IT pro dívky

18. 09. 2018

Kariérní centrum Univerzity Pardubice poprvé uspořádalo Letní školu IT pro dívky. Studentky ze středních škol tak zjistily, že práce s novými technologiemi nemusí být výsadou jen kluků. Naopak. Jsou to i holky, které dokážou pracovat s grafickými programy, testují počítačové hry, programují nebo se starají o data.

Poslední srpnový týden se dvacítka dívek ze středních škol, z různých koutů republiky, účastnila letní školy, během které pronikla do světa počítačové techniky. Umožnili jsme dívkám prostřednictvím letní školy nahlédnout do světa informačních technologií a seznámit je nejen s možnostmi studia na vysoké škole, ale také s praxí, aby věděly, kudy se mohou po střední škole vydat. Vyzkoušely si programování i tvorbu webových stránek, zpracování dat, setkaly se i s grafikou. Dívky se přesvědčily, že IT není jen pro kluky,“ uvádí Ing. arch. Iva Svobodová, vedoucí Kariérního centra Univerzity Pardubice a dodává:

 Letní školu IT pro dívky jsme koncipovali jako týdenní tábor s pevným programem. Součástí programu byly teoretické přednášky i workshopy, kde si dívky samy vyzkoušely programování, grafickou tvorbu, interaktivní hry, absolvovaly exkurzi ve špičkovém Centru materiálového výzkumu na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice.“

Exkurze, hry i bydlení na kolejích

Přednášková část probíhala pod taktovkou zkušených lektorů organizačního týmu z neziskové organizace Czechitas a Univerzity Pardubice. Odbornou část doplnily exkurze a interaktivní hry. Na volných aktivitách se podíleli studenti pedagogických a volnočasových oborů s dlouholetou praxí. Již z přímých ohlasů dívek na místě bylo patrné, že všichni odvedli skvělou práci.

Účastnice si také vyzkoušely, jaké to je bydlet na kolejích. Pro dívky byl zajištěn také odpolední a večerní program, volné aktivity jako logistické hry a dopravní kolejiště na Dopravní fakultě Jana Pernera, návštěva letního kina, prohlídka historického centra města, hry a sportovní aktivity.

Večer v posteli jsme s holkami probíraly, co se událo, co nás zaujalo a jak se nám tady líbí. Usínám se dvěma myšlenkami: tou první je sen o mé budoucnosti, ta druhá je o týdenní letní škole, které se účastním. Cítím vděk k lektorům, že mě naučili mnohé věci chápat jinak, je to neocenitelná zkušenost,“ zhodnotila letní školu jedna z účastnic.

Letní škola IT pro dívky se uskutečnila za podpory projektu OP VVV Rozvoj kvality vzdělávání, hodnocení a strategického řízení na Univerzitě Pardubice, reg. č. Z.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002320.

Ing. Helena Volejníková
Kariérní centrum Univerzity Pardubice


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět