Šestá Noc mladých výzkumníků je za námi. Přilákala přes 1 000 zvědavců

2. 04. 2018

Akce, kterou tradičně organizuje Univerzita Pardubice spolu s Východočeským muzeem, čtyřmi středními školami, jednou pardubickou ZUŠkou a s Hvězdárnou A. Krause, oslovila v úterý 27. března více než 1 000 návštěvníků. Program na pardubickém zámku si pochvalovali jak malí a mladí návštěvníci, tak i lidé starší, kteří již dávno opustili školní lavice. Všech našich 7 fakult si připravilo zábavné a názorné ukázky ze světa vědy a techniky, ale i toho uměleckého a tvořivého.

Fakulta chemicko-technologická naplnila svými pokusy a ukázkami téměř dva rytířské sály zámku. A nebyly to pokusy ledajaké. Většina se tématy zaměřila na blížící se Velikonoce. Tak mohli návštěvníci vidět, jak si roste chemikova jarní zahrádka, jak lze vajíčka barvit a malovat přírodními barvivy ze zeleniny, bylin nebo třeba koření. Návštěvníci si mohli namalovat také neviditelné vajíčko a poté si ho zviditelnit. Hříček s vajíčky bylo opravdu hodně a návštěvníci také třeba zjistili, že se skladují špičkou dolů nebo že se mají před rozklepnutím umýt. Na dalším stanovišti návštěvníci hleděli do mikroskopu na mikročipy, které jsou součástí námi běžně používaných flešek“, seznámili se s prvky z Mendělejevovy periodické tabulky nebo si přáli přání při vypouštění ducha z láhve.

Už známe svoje srdce

Vše o svém srdci se zájemci dozvídali po celý večer na stanovišti Fakulty zdravotnických studií. Zjistili třeba, kolik váží srdce ženy a muže, kolik procent hmotnosti těla tvoří krev a jak se do srdce dostává a kudy odchází. Informovat se tu mohli i o našem projektu Studuj a daruj, s nímž se mohou stát dárci krve. Hned vedle si vyzkoušeli, že matematika opravdu může být napínavá hra, a to formou zábavných kvízů a šifer. Kromě toho si zdokonalili finanční gramotnost, naprogramovali ozobota či navrhovali technické řešení airbagu“ pro model auta, aby co nejvíce ochránili jeho posádku před nárazem. A pár nadějných řešení se opravdu našlo. O kousek dál se pak vžili do kůže řidičů náklaďáků, když zkoušeli trenažér řízení tiráku“ a museli dovézt náklad po silnici až do cíle.

V kůži rockové hvězdy

Mnoho času návštěvníci strávili v mozaikové dílně restaurátorů, odkud si odnášeli své barevné výtvory. Tvořit mohli i ve výtvarné dílně, která jim letos nabídla výrobu soviček.

Kdo má rád rockovou hudbu, jistě nevynechal hudební workshop Fakulty filozofické nazvaný RockBand“, který se ukrýval na druhém nádvoří. Být součástí hudební kapely a odehrát a zazpívat si svůj oblíbený song totiž chtěli malí i velcí. Přesně jako rockové hvězdy.

VIDEO: Poslechněte si také reportáž o Noci mladých výzkumníků v televizi V1

Fakulta elektrotechniky a informatiky připravila pro děti třeba virtuální realitu, při níž zkoušely střílet z luku. Svou fyzičku pak nejen ony mohly otestovat na speciálních trenažérech katedry tělovýchovy a sportu.

Nabitý program plný novinek

Do programu tradičně přispěli i naši partneři. Ukázali malování kraslic pomocí 3D technologie, seznamovali s detektorem ionizujícího záření, ponořili se do světa chemie a učili návštěvníky principům první pomoci, hygieně rukou i zubů.

Za hvězdáři museli návštěvníci tradičně vyběhnout po desítkách schodů až do věže, odkud se dívali na noční oblohu a zkoumali i okolní pardubické budovy.

Program byl i letos hodně nabitý a přinesl mnoho novinek. Návštěvníci odcházeli obohaceni o mnoho zajímavých informací a jsou tak zase o něco chytřejší.

Noc mladých výzkumníků je tak úspěšně za námi. Oddechli jsme si, protože se povedla opravdu moc a my už se těšíme na tu další v roce 2019. Tak na viděnou.

Další fotografie najdete na univerzitním facebooku. Najdete se? Označte se! A určitě s námi zase příště přijďte objevovat okolní svět a jeho záhady.

Ing. arch. Iva Svobodová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět