Univerzita připomene osmičková výročí“ událostí našich dějin. Chystá několik akcí

22. 01. 2018

Letos si připomeneme nejen 100 let vzniku Československa, ale i další důležitá výročí událostí našich dějin – tzv. osmičkové roky“. Vzpomínat se bude i na Univerzitě Pardubice. Fakulta filozofická připravila pestrý program pro studenty, akademiky i širokou veřejnost. Nezaměří se přitom pouze na výročí vzniku samostatného státu, ale za výročími se ohlédne i v širším kontextu – od středověku až po současnost.

Již nyní se s námi můžete každý měsíc ohlédnout za důležitými milníky našich dějin, které v letopočtu na konci charakterizuje číslovka osm. Na webu univerzity i v e-Zpravodaji totiž pravidelně každý měsíc najdete ohlédnutí za důležitými a zajímavými osmičkovými výročími událostí našich dějin.

Od února navíc odstartuje cyklus deseti speciálních přednášek

Připomínat historii začali naši akademici přitom už v zimním semestru 2017, kdy pro studenty Univerzity volného času, kterou organizuje naše Fakulta filozofická, zaměřili cyklus přednášek na téma Svět 20. století 1918–1945.

Připomenout si osmičková výročí bude moci i široká veřejnost. A to v sérii deseti přednášek, které se tematicky podívají například na osudy Československa v roce 1938, připomenou Vestfálský mír, ale půjdou i hluboko do minulosti až k zakladatelským aktivitám císaře Karla IV. První přednáška se bude věnovat počátkům komunistické diktatury v ČSR, uskuteční se v  úterý 27. února od 17 hodin v učebně EB-E2 v novém Výukovém areálu Polabiny a prosloví ji Mgr. Jiří Urban, Ph.D. Další přednášky pak budou následovat – v každém měsíci bude jedna, vždy to bude v pondělí (s výjimkou hned té první) ve stejném čase a na stejném místě.

S přednáškami a kreativními workshopy s podtitulem Historii hledej v sobě“ s tematikou československých dějin vyjedou akademici v průběhu roku také na střední školy na východě Čech.

Mezinárodní setkání v Litomyšli i autorská čtení z rukopisů

Tímto ale výčet plánovaných akcí nekončí. Univerzita Pardubice bude v červnu hostit v Litomyšli třídenní konferenci česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club. Jedním z témat tohoto mezioborového setkání vědců a umělců, realizovaného střídavě na domácí a americké půdě, bude reflexe roku 1918 a 1968 v českých dějinách z domácí i transatlantické perspektivy.

V průběhu roku se uskuteční také autorská čtení z vydaných prací i nových rukopisů. Na ně navážou besedy, v nichž budou diskutována témata národních dějin a státnosti jako intence literární tvorby a připomínka různých kulturních, duchovních a morálních tradic, na nichž vznikalo a dále se rozvíjelo Československo. Přednášky, čtení a besedy v univerzitním kampusu jsou určeny všem studentům i zájemcům z řad široké veřejnosti a vstup na ně je zdarma.

Čas a místo konání všech připravovaných akcí zjistíte na univerzitních webových stránkách www.uni-pardubice.cz. Sledujte nás!

Mgr. Lenka Čermáková
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět