Téma věda a víra“ se diskutovalo na Fakultě chemicko-technologické se známým farářem Zbigniewem Czendlikem

18. 05. 2018

Fakulta chemicko-technologická pozvala na kus řeči“ o vědě a víře známého faráře Zbigniewa Czendlika a ředitele společnosti AVX Lanškroun Hynka Stejskala. Moderace podvečera se ujal sám děkan fakulty Petr Kalenda.

Pátrali tak společně, jak je to se vztahem moderní vědy a víry, zda se tyto dva pojmy podmiňují, ovlivňují nebo se jejich vztah zbytečně přeceňuje.

Začátek podvečera byl věnován společnosti AVX Lanškroun, jejíž ředitel pohovořil o perspektivách a rozvoji společnosti, která má zájem o šikovné studenty a absolventy fakulty, na jejíž půdu byl coby partner fakulty pozván. Lákadlem jim může být rozhodně celé portfolio profesí a činností, jimiž se tato mezinárodní společnost, vyrábějící a dodávající pokročilé elektrotechnické komponenty a propojovací, senzorové, řídicí a anténní řešení, pyšní.

Tato společnost nás zajímá především jako náš partner v aplikační sféře, s níž hodláme rozvíjet intenzivní spolupráci na poli nejrůznějších projektů. Do nich hodláme zapojit jak naše současné studenty, tak samozřejmě absolventy, kteří tu mohou nastartovat svoji kariéru, a současně v tomto regionu dále šířit dobré jméno naší fakulty. Společnost totiž sídlí v nedalekém Lanškrouně, který je od Pardubic asi hodinu cesty,“ vysvětluje pozvání hostů děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.

Když jsme začali domlouvat představení firmy AVX na naší fakultě, napadlo nás, že využijeme přátelství ředitele Stejskala s lanškrounským děkanem, známým římskokatolickým knězem polské národnosti Zbigniewem Czendlikem, a že propojíme naše i jeho téma a podíváme se blíže na otázku vědy a víry v dnešní moderní době. Je totiž jasné, že se jedná o oblast, ve které se jen obtížně hledá konsenzus a o to důležitější je otevřený dialog,“ doplnil k pořádané veřejné besedě profesor Kalenda.

Dlouho však u oficiálního povídání nezůstalo. A třebaže se děkan fakulty snažil udržet diskusi kolem vztahu vědy a víry na vědecké úrovni, pan Czendlik způsobem sobě vlastním opanoval katedru a zcela uchvátil svými příběhy a povídáním, vážným i nevážným, přítomné publikum, kde byli nejen studenti, ale i řada zaměstnanců fakulty i univerzity.

Studium Bible je totiž podle něj nuda. Například nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. K Vatikánu má také co říci. Rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma a rád se účastní společenských akcí. Miluje ženy, je moderní a má dvě asistentky. Ale celibát bere vážně, nešetří vtípky na něj. Také ví, k čemu by vedl své děti, kdyby je měl... a golfové vybavení mu stojí v chodbě. A pokud se někdo podivuje, proč nejsou v Čechách natřískané kostely, tak ať si zajede do Lanškrouna…

A kdo nestihl povídání Zbygniewa Czendlika v posluchárně Fakulty chemicko-technologické, ledacos, co zaznělo, se může dočíst v knize POSTEL HOSPODA KOSTEL“, která nechává nahlédnout do soukromí jednoho pozoruhodného muže a toho, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha.

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět