Zámek plný knih a mezi nimi publikace našich historiků

27. 11. 2018

Dne 9. listopadu se Univerzita Pardubice již poosmé zúčastnila jako vystavovatel malého knižního veletrhu Zámek plný knih, který pravidelně pořádá v prostorách rytířských sálů pardubického zámku Východočeské muzeum v Pardubicích. Veletrh je prioritně zaměřený na produkci paměťových institucí a regionálních nakladatelství, návštěvníci zde mají možnost seznámit se s knižními tituly, které ve většině kamenných knihkupectví nejsou běžně dostupné.

Naše univerzita zde vystavovala desítky publikací zejména z produkce Fakulty filozofické, největší zájem byl o publikaci Přehled vývoje historických stavebních konstrukcí (prof. Škabrada), dále o Historii nekonvenčních léčebných praktik v době profesionalizace medicíny (Mgr. Hanulík) a zejména o novinku Pardubice dříve a dnes (Jana Macáková a doc. Panoch).

Posledně jmenovaná kniha zachycuje proměny města v posledních 120 letech a je založena na srovnávání často unikátních historických fotografií a pohlednic z archivu sběratele Tomáše Macáka s fotografiemi pořízenými jeho matkou Janou Macákovou, která pečlivě dokumentovala obraz města a jeho ulic déle než půl století.

Doprovodná textová část shrnuje stavební a urbanistický vývoj města v průběhu uplynulých sedmi a čtvrt století a k jednotlivým, velmi neotřele a atmosféricky nasnímaným, fotografiím dodává nejen základní historická fakta, ale také upozorňuje na často v paměti města dnes již zasuté příběhy někdy pomalého procesu, jindy naopak velmi rychlé proměny podoby jednotlivých městských ulic, náměstí a zákoutí. Kniha tak souhrnně představuje Pardubice nikoli jako město, "kde se zastavil čas", ale jako velmi dynamický urbánní celek, jenž se od konce 19. století do současnosti proměnil ve svých jednotlivých částech často k nepoznání. Určitě by tato kniha neměla chybět v knihovničce žádného z pardubických patriotů a zájemců o regionální historii.

Ing. Ivo Holava

Vydavatelství Univerzity Pardubice